top of page
Szukaj

Tłusty Czwartek 2023Tłusty Czwartek kojarzony jest z pączkami, faworkami i innymi słodkimi wypiekami. Jest to dla wielu wyjątkowa okazja do tego, by jeść to na co się ma ochotę! Skąd jednak wzięła się tradycja tłustego czwartku? Warto poznać historię i ciekawostki na temat tego wyjątkowo słodkiego dnia!


Tłusty czwartek ma swoje źródła w pogaństwie. Pierwotnie tłusty czwartek był dniem, podczas którego świętowano koniec zimy i początek wiosny. Celebracja polegała przede wszystkim na spożywaniu znacznych ilości tłustych produktów i piciu alkoholu. W przeszłości były to przede wszystkim tłuste rodzaje mięs, wino, a także “pączki” przygotowywane z ciasta chlebowego ze słoniną. Swojego obecnego, słodkiego charakteru tłusty czwartek zaczął nabierać w Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. W tłustoczwartkowym menu pojawiły się wtedy pączki, często z orzechem lub migdałem w miejscu nadzienia. Właśnie wtedy rozpoczął się pierwszy przesąd, który mówił, że trafienie na wypiek nadziewany migdałami bądź orzechami, będzie zwiastował szczęściem i dostatkiem.


W starożytnym Rzymie właśnie ten dzień zapoczątkowywał Tłusty Tydzień, czyli okres, w którym każdy mógł najeść się ponad stan. Pozwalano sobie wtedy na spore ilości tłustego mięsa, skwarki oraz słoninę. Ostatnie dni karnawału nazywano zapustem, gdyż inicjowały czas uciech oraz sytego jedzenia. W tym okresie należało wykorzystać czas na napełnienie swoich żołądków, przed 40 dniowym okresem postu, w którym każdy wierny katolik powinien zachować wstrzemięźliwość.15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page