11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niepodległości a my nie recytowalibyśmy dziś z dumą „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały i duży Polak, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków – Wielkich Bohaterów, którzy poświęcili wszystko, aby ratować utraconą Ojczyznę.
Mimo wielu prób zaborców nie zdołano zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością i nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka. Gdyby nie ONI może teraz nie używalibyśmy języka polskiego i zniknąłby on zupełnie. Może dziś mówilibyśmy po niemiecku lub po rosyjsku? Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi ani orła białego w godle narodowym. Zapomnielibyśmy też o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, aby walczyć o naszą wolność.
Z tego względu powinniśmy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny i uczyć kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu. Kto nosi patriotyzm w sercu, ten ma bardzo cenny skarb!
Dziś wspominamy naszych bohaterów i wyrażamy naszą wdzięczność za to, że dali nam największy skarb jakim jest wolność i niepodległość.
Pamiętamy i z głębi serca dziękujemy!!!
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien?
- Oddać życie.
Comments