top of page
Szukaj

11 Listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę


11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niepodległości a my nie recytowalibyśmy dziś z dumą „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały i duży Polak, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków – Wielkich Bohaterów, którzy poświęcili wszystko, aby ratować utraconą Ojczyznę.


Mimo wielu prób zaborców nie zdołano zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością i nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka. Gdyby nie ONI może teraz nie używalibyśmy języka polskiego i zniknąłby on zupełnie. Może dziś mówilibyśmy po niemiecku lub po rosyjsku? Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi ani orła białego w godle narodowym. Zapomnielibyśmy też o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, aby walczyć o naszą wolność.


Z tego względu powinniśmy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny i uczyć kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu. Kto nosi patriotyzm w sercu, ten ma bardzo cenny skarb!


Dziś wspominamy naszych bohaterów i wyrażamy naszą wdzięczność za to, że dali nam największy skarb jakim jest wolność i niepodległość.


Pamiętamy i z głębi serca dziękujemy!!!


- Kto ty jesteś?

- Polak mały.


- Jaki znak twój?

- Orzeł biały.


- Gdzie ty mieszkasz?

- Między swemi.


- W jakim kraju?

- W polskiej ziemi.


- Czym ta ziemia?

- Mą ojczyzną.


- Czym zdobyta?

- Krwią i blizną.


- Czy ją kochasz?

- Kocham szczerze.


- A w co wierzysz?

- W Polskę wierzę.


- Czym ty dla niej?

- Wdzięczne dziecię


- Coś jej winien?

- Oddać życie.


47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page